Долар почне падати з березня?

Українська гривня опинилася в десятці найнестабільніших валют світу, вважає Микола Івченко, керівник інформаційно-аналітичного центру «Форекс-клубу».

 

— Наша компанія заробляє на різницях курсів валют, тому постійно відстежуємо ситуацію. Гривня втратила в ціні щодо долара 58 процентів. Долар влітку коштував 4,70 гривні, нині — 7,50.

 

Цьогоріч зазнали втрат і поляки. Злотий упав відносно долара на 50%. Найбільше «постраждала» крона Ісландії. Вона знецінилася на 75%, наводить приклади Івченко.

 

— Російський рубль виявився найстабільнішим у Східній Європі. Це завдяки золотовалютним запасам країни, понад 500 мільярдів доларів. Нацбанк України мав у резерві в 14 разів менше валюти. Тому їхній рубль втратив лише 10 процентів. Навесні долар коштував 26,5 рубля, а зараз 33,6.

 

Польський злотий упав, бо місцеві банки набрали кредитів у Європі, і видали багато кредитів. Тобто у Польщі ситуація схожа на нашу. Тому поляки теж відпустили валюту у вільне плавання.

 

— У найгіршому випадку в Україні долар підвищиться до 8,5–9 гривень. Однак перед новорічними святами дещо знизиться. Населення понесе здавати валюту, щоб зробити покупки до свят.

 

Девальвація, тобто зниження курсу гривні — виправдана, вважає Андрій Губачов, аналітик інвестиційної компанії «Альфа капітал Україна». Інакше відтік валюти з країни значно перевищив би її надходження. Українські підприємства не мали б чим розраховуватися з іноземними партнерами.

 

У найгіршому випадку долар в обмінниках може зрости до 14,2 грн. Це максимум, який Україна не може перевищити. Бо порушить умови кредиту Міжнародного валютного фонду.

 

— Громадяни багатьох країн, зокрема Білорусі, Польщі, Ісландії, Росії, почали масово скуповувати долари. Це й призвело до його подорожчання у світі. Але це тимчасово, — каже Губачов. — Якщо в Україну повернуться іноземні капітали, відновиться експорт, цілком імовірне й повернення курсу 5,05 гривні за долар.

 

— Україна експортує переважно чорні метали та продукцію машинобудування. Ці товари значно подешевшали через світову кризу. Одиницю нашого експорту — наприклад тонну сталі — ми можемо обміняти на меншу кількість імпорту — автомобілів, ноутбуків, мобільних телефонів тощо.

 

Пік зростання курсу долара припадає на січень-лютий 2009-го, прогнозує Микола Івченко. Потім долар знову почне падати.

 

Олена ВАЛЬЧУК,

Gazeta.ua.