Вас хочуть виперти з роботи...

 

Кризові явища, схоже, стрімко починають доходити до кожного з нас. Тільки й чуєш жахи про масові скорочення, звільнення і інші репресії на різних підприємствах. І хоча частіше всього всі ці страхи перебільшені в десятки разів, багато хто задумується про збереження свого робочого місця. Тому краще заздалегідь передбачити, загрожує вам звільнення чи ні. На все це є досить ясні вказівки, і дивно, що деякі працівники не в змозі їх уловити і своєчасно оцінити ситуацію.

 

П’ять ознак, що хмари скупчуються:

1. Ви раптом починаєте отримувати все більше письмових зауважень і вказівок. Якщо раніше ваш начальник обмежувався усними висловлюваннями, а тут раптом почав застосовувати епістолярний жанр, не виключено, що він створює документоване досьє для виправдання звільнення.

2. Вам починає здаватися, що шеф постійно до вас придирається: все, що не зробите, все не так! А коли ви намагаєтеся виправдатися, публічно дорікає вам у скандальності й бажанні перечити. Тут краще не шукати справедливості, а засукати рукави.

3. До вас навіть не прискіпуються — вас просто ігнорують. Керівник все менше цікавиться вашою думкою — він не шукає у вас поради і безапеляційно відмахується від ваших ідей. Так бос демонструє втрату віри в працівника і навіть розглядає його в якості завади.

4. У вас поступово забирають частину ваших повноважень, під благовидним приводом передають їх іншим працівникам.

5. Керівник у вашій присутності постійно починає говорити про необхідність скорочень, про фінансові труднощі в організації, про роздутий штат.

Що робити?

1. На письмові претензії відповідайте теж письмово, але без емоцій, аргументовано — в тому випадку, якщо вам є що сказати. І збережіть у себе копію. Поставтеся до претензій конструктивно і внесіть запискою пропозицію, що можна поліпшити. Запропонуйте свій перспективний план на кілька місяців — це покаже керівництву, що ви в майбутньому не розділяєте себе з конторою.

2. Не ходіть кабінетами й не жалійтеся на несправедливість. «Жертв» звільняють першими, тому що вони самі до цього готові. Навпаки, демонструйте впевненість у собі і неймовірну працездатність.

3. Постарайтеся взяти на себе додаткові функції, ще одне навантаження, почніть робити щось важливе, на що знадобиться тривалий строк. Якщо хтось не справляється з завданням і працює спустивши рукава, запропонуйте: «Давайте я спробую це зробити!» При будь-якому завданні згори ведіть себе, як герой фільму «Операція «И»: «Молокозавод?» — «Я!», «Піщаний кар'єр?» — «Я!»

4. Налагодьте стосунки з керівником. Спробуйте викликати його на відверту розмову, зазначивши, що ви хотіли б виправити свої прорахунки і радитеся, як краще це зробити. Не висловлюйте йому своїх претензій, будуйте розмову в конструктивній формі. Можна, до речі, відзначити, як ви цінуєте цю роботу: вам повертати кредит, у вас на утриманні всі сім'я... Але не жалійтеся, а просто показуйте зацікавленість у збереженні місця В період кризи слід подобатися начальству...

5. Якщо відчуваєте, що хмари над головою скупчуються, заздалегідь вивчіть ринок вакансій.

Тільки зробіть це так, щоб керівництво не дізналося.

Питання в тему: Чи можуть вигнати «по статті»?

«Директор заявив нам: «Не напишете «за власними — звільнимо по статті як некваліфікованих працівників», — жаліється знайома. Судячи з відгуків, подібний спосіб «умовлянь» у начальства досить популярний.

Але спеціалісти з трудового права пояснюють: насправді легко звільнити «по статті» — блеф! За законом, аби довести невідповідність кваліфікації працівника посаді, яку він займає, працедавець має виконати стільки правил, що мало не видасться. Наприклад, підписати наказ про атестацію працівників (щоб, власне, вияснити, хто ж не відповідає своєму рівню), вказати працівників, які підпадають під неї, ознайомити всіх з наказом під підпис і, власне, провести атестацію. Мало того, у підсумку ви можете бути не згодні з її результатами і звернутися до суду з вимогою поновити вас на роботі.

Тому, виходячи з вище сказаного, навряд чи варто боятися подібних погроз з боку роботодавця. Якщо ви покажете, що знайомі з законодавством, він зрозуміє, що з вами простіше домовитися полюбовно.

З трудовою книжкою — на вихід!

Найпоширеніші в кризу способи розставання з працівниками

«За власним бажанням»

Зараз це заповітна мрія більшості роботодавців: ні тобі паперової тяганини, ні вихідних допомог. Працівник пише заяву, і через два тижні, а то й раніше (закон дозволяє скоротити цей строк за взаємною згодою) — гуляй, Вася!

Для працівника такий спосіб звільнення — не кращий варіант. Наприклад, ви «пролітаєте» з вихідною допомогою.

Висновок: якщо начальство схиляє писати заяву на звільнення «за власним», противтеся з усіх сил. Не скандальте, пропонуйте конструктивні варіанти, в тому числі менш хворобливі для вас способи звільнення (див. далі). Якщо не виходить по-доброму, то нагадайте роботодавцю, що примус до звільнення протизаконний, а прокуратура і Держдепартамент нагляду за дотриманням законодавства про працю зараз особливо чуйні до скарг трудящих.

«За скороченням штату»

За законом це основний спосіб звільнення у випадках фінансових та інших проблем у фірми.

Увага: якщо роботодавець не виконає всіх формальностей, належних при звільненні за скороченням штату (див. нижче), працівник може звернутися до суду з вимогою поновити на роботі.

За правилами звільнення відбувається так:

• Працівників ставлять до відома про очікуване скорочення не менш як за два місяці під розписку. Усне оголошення про скорочення штату на загальних зборах — не рахується!

• Роботодавець пропонує кандидатам «на виліт» усі вакансії, які є в організації.

• Працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі середнього місячного заробітку. Якщо впродовж місяця безробітний не влаштувався на нову роботу, то виплачується середній заробіток за другий місяць. Можна отримати і 75 % заробітку за третій місяць: якщо впродовж двох тижнів після звільнення працівник став на облік в службі зайнятості і за два місяці не був нею працевлаштований.

Також повинні зберігатися переваги, які за законом мають деякі категорії працівників при скороченні штату («сімейні» з двома і більш утриманцями й ін.)

Висновок: для працівників скорочення штату, як правило, найсприятливіший варіант звільнення. Виняток — працівники, які отримують більшість зарплати «в конвертах». Таким світить скромна вихідна допомога, виходячи з офіційного заробітку.

«За згодою сторін»

Для фірми таке розставання з працівником зручніше, ніж скорочення штатів, оскільки позбавляє від тяганини.

Для працівників цей спосіб може виявитися вигіднішим від звільнення за скороченням штатів, якщо більша частина зарплати видається в конверті. При згоді сторін є шанс домовитися про більш вагому компенсацію.

Висновок: такий варіант дозволяє поєднувати інтереси працівників і роботодавця, головне — домовитися.

Як обманюють працівників

Ці хитрощі, що суперечать закону, використовують роботодавці, щоб прилякати співробітників і (або) знизити витрати при звільненні:

• Через кризу у фірми буде простій, так що співробітникам доведеться піти в неоплачувані відпустки.

Як за законом: роботодавець ні в якому разі не в праві відправляти працівників у відпустки за свій рахунок без їх згоди! В разі простою з вини роботодавця (фінансові труднощі під це, як правило, потрапляють) робітникам виплачується компенсація в розмірі двох третіх середнього заробітку.

• Співробітників, які довго «сидять» на пікарняному, і тих, хто досяг пенсійного віку, можна звільнити без проблем. Так що краще написати заяву «за власним».

• Як за законом: «хворобливого» працівника можна звільнити, якщо медкомісія встановить повну непрацездатність, а також, якщо він не виходить на роботу більше 4 місяців. Пенсійний вік не є підставою для звільнення.

• Якщо значну частину вашої зарплати складають премії, не спокушайтеся, при розрахунку вихідної допомоги й інших компенсацій вони не враховуються.

Як за законом: регулярні премії, які ви отримуєте щомісяця (щокварталу і т.д.), входять до складу заробітної плати, враховуються при розрахунку середнього заробітку і, відповідно, компенсацій при звільненні.

 

За матеріалами Інтернет.